אפליקציה לשימוש פקחי המשרד להגנת הסביבה בסיורי שטח במפעלים

מחקר UX לשיפור אפליקציית פקחי המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה הוא משרד ממשלתי בישראל האחראי על שמירת הסביבה בישראל. תפקידו של המשרד להגנת הסביבה הוא קביעת מדיניות ארצית, פיתוח אסטרטגיות, הכנת תקנים, קביעת קדימויות להגנת הסביבה וכן אכיפת המדיניות באמצעות המשטרה הירוקה שזו הזרוע הביצועית של המשרד.

בפרויקט זה התלוונו לפקחים של המשרד להגנת הסביבה בעבודה השוטפת שלהם בביקורים במפעלים ברחבי הארץ, על מנת ללמוד את דרך העבודה שלהם ובמטרה לתת מסקנות פרקטיות לשדרוג של האפליקציה הקיימת.

המטרה הייתה לצאת לשטח על מנת לגבש דו"ח ממצאים ראשוני ולצאת עם מסקנות שיובילו לשיפור חוויית המשתמש באפליקציה. על מנת לגבש ממצאים אלו, נפגשנו עם פקחים שעובדים עם האפליקציה בטאבלט ובדקנו מולם מה ישפר את החווייה שלהם ובמקביל פגשנו גם פקחים שעובדים עם דף ועט וביררנו למולם למה הם בחרו בדרך זו על פני האפליקציה.

 

פוסט באתר על המרחיב על פרויקט זה: אז למה לא בטאבלט? שיפור מערכת פקחים להגנת הסביבה

  • חברה: המשרד להגנת הסביבה
  • תחום פעילות: פיקוח על מפעלים
  • אתר אינטרנט: gov.il
  • פרויקט: מחקר UX לייעול עבודת הפקחים
  • שנת פרויקט: 2017
  • משך פרויקט: שלושה חודשים
     

מתוך הדו"ח- ממצאים ומסקנות

במסגרת ניתוח המידע הראשוני ניתן לראות כי סוגי הפעולות אותם צריכים לבצע הפקחים מתחלקים לחמישה חלקים מרכזיים, כשלכל אחד כובד משקל אחר. במסגרת הפרויקט התמקדנו בצמצום של תהליך האיתור וההתמצאות במערכת וכן בתהליך הזנת התכנים למערכת, במטרה לצמצמם ולחסוך זמן לפקחים בעת מילוי תפקידם.

מתוך הדו"ח- המלצות לשיפור

כדי לשפר את חוויית המשתמש ונוחות השימוש, יש צורך לשפר את היררכיית המידע. הדבר בא לידי ביטוי בפרטים הקטנים- שימו לב שעימוד הכרטיסייה נעשה בצורה לא ברורה ולא נוחה לשימוש. סידור מחדש תחת גריד מובנה המחלק את המסך לאזור טקסט ולאייקונים נלווים עוזר למשתמש לייצר היררכיה ברורה, כך שניתן להתרכז בתוכן הכתוב טוב יותר.

מתוך הדו"ח- ממצאים ומסקנות

צילומי המסך הם מתוך המערכת הקיימת. למטה בטבלה ניתן לראות את הבעיה, כיצד היא משפיעה על המשתמש וכיצד ניתן לשפר אותה, עם דירוג של אפקט שיפור ועלות פיתוח- אנחנו תמיד נרצה לקבל החלטות מעוגנות במציאות של זמן וכסף.

מה בדיוק עשינו…

גיבוש תוכנית עבודה למחקר UX

גיבוש תוכנית סדורה במטרה לייצר תיאום ציפיות אל מול הלקוח

סיורי שטח ותצפיות משתמשים

סיורים במגוון של מפעלים עם מגוון של פקחים

סקרים וראיונות משתמשים

הפצת סקרים לפקחים וראיונות של שתי הפרסונות העיקריות (משתמשי האפליקציה ומשתמשי דף ועט)

הערכת מומחה

סקירה של כלל המערכת והצבעה על בעיות שמישות במערכת

דו"ח המלצות לשיפור הממשק

יצירת דו"ח מלא עם הבעיות הקיימות והצעות לשיפור